1. Anasayfa
  2. PEYGAMBERİMİZ

Peygamber Efendimize El-emin Sıfatının Verilmesi

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'e El-emin sıfatı neden verilmiştir?

Peygamber Efendimize El-emin Sıfatının Verilmesi
Peygamber Efendimize El-emin Sıfatının Verilmesi
0

El-Emin: Korkusuz kimse; inanan, güvenen; inanılan, güvenilir demektir. Hz. Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem- ve Cebrail -aleyhisselam- için kullanılan sıfat demektir.

Küçük yaşlardan itibaren amcasının bütçesine katkıda bulunmak üzere önce çobanlık sonra ticaret yapan Resul-i Ekrem -aleyhissalatü vesselam-, 12 yaşında ilk ticari seyahatini amcasıyla, Suriye yönüne gerçekleştirdi.

Peygamber Efendimize El-emin Sıfatının Verilmesi

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz, gençlik yıllarında Arap yarımadasının dört bir yanına; Yemen’e, Doğu Arabistan’a ticaret amacıyla seyahatler yaptı. Böylece genç yaşta hem ailesinin geçim sorumluluğunu üstlenmiş oldu hem de tecrübe kazandı.

Ticari seyahatleri sayesinde, Arap yarımadasının genel yapısını, dillerini, lehçelerini, farklı gelenek ve görenekleri öğrenme imkanına kavuştu. “El-Emin” sıfatını da özellikle ticari faaliyetleri sırasındaki ilkeli, adaletli, sabırlı, almaya değil vermeye odaklı erdemli yapısı ile elde etmiştir. Öyle ki 35 yaşına geldiğinde, Kabe tamiri sonrası Hacerülesved’i kimin yerine koyacağı ile ilgili Mekke halkının anlaşmazlığa düştüğü bir durumda, onun hakem olacağını öğrenen herkesin dudaklarından şu sözler dökülüyordu, “Yaşasın, işte bu gelen Emin’dir, onun vereceği hükme razıyız, çünkü o adaletle hükmeder, o güvenilir Muhammed’dir!”

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir