1. Anasayfa
  2. NAMAZ

Namazda Türkçe Dua Yapılabilir Mi?

Namazda Türkçe Dua Yapılabilir Mi?
Namazda Türkçe Dua Yapılabilir Mi?
0

İslam dininde çok önemli bir ibadet olan namaz kişiye özel bir ibadettir. Kişi kendi namazını eda etmekle mükelleftir. Kişi kendi namazını kılarken namaz içerisinde dua etmesi konusunda belirli şartlar bulunmaktadır.

Namazlarda Türkçe Dua Nerelerde Yapılabilir?

Namazlarda Türkçe dua ile alakalı hangi namazlarda ve namazların hangi kısımlarında Türkçe dua edebiliriz sorusunun yanıtını tam olarak öğrenmek gerekmektedir. Buna göre namazlarda dua dua mahalli olan yerlerde yapılır. Burada yapılan duada illaki Arapça olmaya şart yoktur.

Namazlarda Dua Edilirken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

 Namazlarda dua edilirken dikkat edilmesi en önemli konu duanın edildiği kısım ve duanın içeriğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Namazlarda dua edilirken mahlukattan istenilmesi mümkün olan şeyler duada geçmemelidir. Bunların yerine Allahu Tealadan beni affet, beni cennetine koy, bana merhamet et şeklindeki dualar yapılabilir.

Duanın nerede yapılacağı ise çok önemlidir. Mahalli olan yerlerde dua edilebilir buralar ise teşehhüt ve secde kısımları olmaktadır.

Cemaatle kılınan namazlarda dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Eğer bir kişi farz namazı kılıyor ise ve imamlık yapıyorsa arkasındaki cemaati geciktirmeme adına bu şekilde duayı yani namazın orta kısımda uzatması kerahat olacaktır. Çünkü cemaati bu duayı yapacak olursa o zaman üçüncü rekatta kalkma farzını tehir etmiş olur yani böyledir birinci teşehhüt meselesi hem de iki dört rekatlı olan sünnetleri için de bu kabildendir ama onun haricinde son teşehhütte ve münferiden namaz kılınıyor ise arkada bir cemaat yok ise o zaman secde de istenildiği kadar dua edilebilmektedir.

Son teşehhütte istenildiği kadar dua edilebilir. Nafile namazlarda da istenildiği kadar dua edilebilmektedir. Burada dikkat edilecek husus kullardan istenilmesi mümkün olmayan şeylerin istenmesidir. Buna örnek olarak Mevladan rızık genişliği istemek, sıhhat istemek ve afiyet istemek örnek verilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir