1. Anasayfa
  2. DİNİ BİLGİLER

Gusül Aldıktan Sonra Bir Eksiklik Olduğunu Hatırlamayan Ne Yapmalıdır?

Gusül Aldıktan Sonra Bir Eksiklik Olduğunu Hatırlamayan Ne Yapmalıdır?
Gusül Aldıktan Sonra Bir Eksiklik Olduğunu Hatırlamayan Ne Yapmalıdır?
0

Gusül abdesti ibadetlerin yerine getirilmesi için oldukça önemli bir konudur. Bir kişi gusülde herhangi bir uzvunu noksan bıraktığını hatırlayacak olsa yani yüzünün altına abdestini geçmeme durumu olduğunda veya elinde hamur, boya varken gusül aldı sonra o boyayı hatırlaması durumunda veyahut kişi gusül abdestini aldıktan sonra belli bir müddet sonra gusülden çıkıp kurulandığında ağzına veya burnunu su vermediğini hatırlarsa bu durumda bu kişinin guslünü tekrardan baştan alması gerekmez.

Hanefi Mezhebine Göre Gusül Almanın Tamamlaması Nasıldır?

Çünkü gusül abdestinde Hanefi mezhebine göre gusül abdestinin hepsini bir anda yani bir kez başladığı anda bitirme peş peşe yapma zorunluluğu yoktur.

Kişi gusül abdestinin belli bir kısmını alır bütün vücudunu yıkar ondan sonrasında ondan yarım saat sonra bir saat sonrasında gusül’e mani bir hareket yapmamak kaydıyla yani tekrardan bir saat sonrasında tutar da ağzına ve burnuna su vermemiş ise ağzına da burnunu su verebilir ve bu ağzına su burnuna su verdiği zaman da artık gusül abdesti tamamıyla tamamlanmış olur.

Hanefi Mezhebinde Abdest Alırken Oyalandığında Abdest Olur Mu?

 Hanefi mezhebinde bu yaklaşım birebir abdeste de aynıdır gusülde de aynıdır. Yani kişi önce yüzünü yıkasa sonra kollarını yıkarsa sonra bir işi çıksa on dakika başka bir şeyle uğraşsa yüzünü ve ellerini yıkadım dedi ve arada da abdestte manevi herhangi bir şey yapmadı sonrasında gelip sadece başını mest etse ve kulaklarına mesh edip ayaklarını yıkasa bu kişinin abdesti olur. Çünkü abdestte ve gusülde ibadetteki bütünü yıkamak, yıkanması gereken uzuvları yıkamakla farz yerine getirilmiş olmaktadır. Uzuvların peş peşe peşin sıra yapmak şart değildir.

Gusül Abdestini Aldıktan Sonra Bir Eksiklik Olduğunu Hatırlayanın Yapmış Olduğu İbadetleri Kaza Etmesi Gerekir Mi?

Gusül abdestini aldıktan sonra belli bir müddet sonra bir eksiklik olduğunu hatırlayan kişi ister bir gün olsun ister 10 gün olsun arada gusüle mani bir durum söz konusu olmamakla beraber hatırladığında o uzuvlarını yıkadığı zaman guslü tamamlanmış olmaktadır.

Guslü o esnada tamamlandığı için öncesinde yapmış olduğu ibadetleri kaza etmesi gerekmektedir. Guslü tamamlanmadan namaz kılmış ise namazı kaza etmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir