1. Anasayfa
  2. PEYGAMBERİMİZ

Peygamberimizin Ümmetine Tavsiyesi

Mekke fethedildiğinde, Ebu Cehil'in oğlu İkrime kaçmış durumdaydı. Peygamber Efendimiz, önceden yaptığı bütün kötülükleri bir kenara bırakıp ona eman verdi ve yanına çağırdı. İşte Peygamberimizin Ümmetine Tavsiyesi.

Peygamberimizin Ümmetine Tavsiyesi
Peygamberimizin Ümmetine Tavsiyesi
0

Peygamberimizin Ümmetine Tavsiyesi

Hanımı peşinden koşarak Allah Resulü’nün davetini İkrime’ye iletti ve onu Mekke’ye gelmeye ikna etti. Mekke’ye yaklaştıklarında Peygamberimiz hem bir mucize hem de muhteşem bir incelik sergileyerek ashabına şöyle buyurdu:

“­­­–Ebu Cehil’in oğlu İkrime, mü’min ve muhacir olarak yanınıza geliyor. Artık onun babasına hakaret etmeyiniz! Zira çok kötü bir insan bile olsa, ölüye hakaret etmek sadece hayatta olan yakınlarını üzer, ölüye ulaşmaz.” (Hakim, III, 269/5055; Vakıdi, II, 851)

Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- İkrime’nin geldiğini görünce sevincinden ayağa kalktı ve üç defa:

“–Merhaba muhacir süvari, hoş geldin!” buyurdu. İkrime de:

“–Vallahi ya Resulallah, İslam’a düşmanlık yolunda harcadığım şeylerin en az bir mislini de Allah -Aleyhisselam- Hazretleri’nin yolunda harcayacağım!” dedi. (Hakim, III, 271/5059; Vakıdi, II, 851-853; Tirmizi, İsti’zan, 34/2735)

Peygamberimiz, daha bunun gibi nicelerini affetti. Zira O, yıkmak için değil yapmak için, helak etmek için değil ıslah etmek için gelmişti. Bütün alemlere rahmet olarak gönderilmişti.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir