1. Anasayfa
  2. PEYGAMBERİMİZ

Peygamber Efendimiz Kaç Kere Hacca Gitmiştir?

Peygamber Efendimiz Kaç Kere Hacca Gitmiştir?

Peygamber Efendimiz Kaç Kere Hacca Gitmiştir?
Peygamber Efendimiz Kaç Kere Hacca Gitmiştir?
0

Peygamber Efendimiz Kaç Kere Hacca Gitmiştir?

Haccın farz olmasından sonra Allah Resulü’nün yapmış olduğu ilk ve son hac, Veda Haccı’dır. Resulullah bu haccında Müslümanlarla vedalaşınca insanlar; “Bu veda haccıdır.” demişler ve bu isim meşhur olmuştur. Peygamber Efendimiz ise bundan “Haccetü’l-İslam” ismiyle bahsederdi.

Arabistan’ın baştan başa Müslüman olduğu ve İslam’ın haşmet ve hakimiyetinin son derece güçlendiği, Hicret’in onuncu yılına denk gelen bu hacca, bütün Müslümanlar Hazret-i Peygamber tarafından davet edildi.

Allah ve Resulullah aşkıyla dolup taşan gönüller, bu davete topyekun icabet eyledi. Bu haber, Medine’nin dışına ulaşınca, insanlar her taraftan akın akın geldiler. Yolda onlara katılanların haddi hesabı yoktu. Etrafı gözün alabildiğince büyük kalabalıklar kaplamıştı. Dört bir yandan Hazret-i Peygamber ile haccedebilmek için koşup gelen mü’minlerin sayısı yüz yirmi bin civarındaydı. Hepsi tek bir yürek halinde, hayal ötesi ulvî bir manzara sergiliyorlardı.

Peygamber Efendimiz hac ve ihram hakkında oradakilere kısa bir bilgi verdikten sonra yola çıktı. Varlık Nuru, hacda kurban etmek üzere yanında yüz kadar deve götürüyordu. Resulullah yol boyunca Müslümanlara hep hacdan bahsetti. İrad buyurduğu hutbesinde ihramın ve haccın vaciblerini, sünnetlerini anlattı. Zülhuleyfe’ye geldiğinde Akîk Vadisi’nde Müslümanlara şöyle dedi:

“Rabbim tarafından gönderilen Cebrail bu gece bana gelip: “Bu mübarek vadide namaz kıl ve hem hacca hem de umreye niyet ettim de! buyurdu.” (Buhari, Hac, 16)

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir