1. Anasayfa
  2. DİNİ BİLGİLER

Mekke nasıl ve ne zaman fethedildi?

Mekke nasıl ve ne zaman fethedildi?
Mekke nasıl ve ne zaman fethedildi?
0

Mekke nasıl ve ne zaman fethedildi?

Mekke ne zaman fethedildi?

Mekke, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet (S.A.V.), 630 yılında fethetmiştir.

Mekke’nin fethi hicretin kaçıncı yılında

Peygamberimiz Mekke’yi, hicretin 8. yılında fethetmiştir.

Mekke Nasıl Fethedilmiştir?

Peygamberimiz (S.A.V.), 630 yılında Mekke’yi fethetmeye karar verdi ve 10.000 kişilik İslam ordusu dört koldan Mekke’ye girdi. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz, Mekke’nin kan dökülmeden alınmasını istiyordu. Bunun için askerlere şöyle dedi:

“Kesinlikle kan dökmeyin, silahlı çatışmaya girmeyin.”

Dediği gibi de oldu. Mekke kan dökülmeden fethedildi. Peygamberimiz (sas.) Harem-i Şerif’e giderek Kabe’yi putlardan temizletti ve orada toplanan insanlara önemli bir hutbe irat etti. Peygamberimiz (S.A.V.) bu hutbesinde,

Allah’ın birliğini, insanların eşit olduğunu, geçmişteki kan davalarının kaldırıldığını anlattıktan sonra şu anlamdaki ayeti okudu:

“Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Tanışasınız diye sizi milletlere, kabilelere ayırdık. Sizin Allah katında en şerefliniz, O’ndan en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah bilir ve işitir.” (49/ Hucurat Suresi, 13.)

Bunları dinleyen Mekkeliler, vaktiyle Peygamberimizi (sas.) öldürmeye kalkışmışlar, ilk Müslümanlara dayanılmaz eziyetlerde bulunmuşlar, İslam’ın nurunu söndürmek için ellerinden geleni yapmışlardı. Şimdi boyunlarını bükmüş, haklarında verilecek kararı bekliyorlardı.

Peygamberimiz (sas.) kendilerine sordu:

—Ey Kureyş topluluğu! Hakkınızda ne yapacağımı sanıyorsunuz?

—Sen, asil ve şerefli bir kardeşsin, dediler.

Peygamberimiz (sas.) burada da büyüklüğünü gösterdi.

—Bugün sizi kınamak yok, hepiniz serbestsiniz, buyurdu ve hepsini affetti.

Mekke’yi fetheden büyük Peygamber, engin merhameti ve bağışlayıcılığı ile de gönülleri fethetti. İnsanlığa en güzel ahlak ve fazilet dersi verdi. Mekke’nin fethedildiği gün öğle ezanını, Hz. Bilal-i Habeşi Kabe’nin damına çıkarak okudu. Namaz kılındıktan sonra Peygamberimiz (S.A.V.) Safa tepesine çıktı. Yeni Müslüman olanlar da orada toplandılar. Önce erkekler, sonra da kadınlar biat ettiler (Yani Peygambere itaat edeceklerine söz verdiler.).

Kaynak: Diyanet

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir